Як захищають права ув’язнених в Україні

Україна ввійшла до п’ятірки європейських країн, у яких юристи регулярно відвідують місця позбавлення волі з метою моніторингу прав і свобод ув‘язнених. Однак кількість скарг про їх порушення порівняно з 2019 роком зросла майже вдвічі до 3154 листів. Це повідомили правники на пресконференції.

За даними Мін’юсту, станом на 1 січня 2021 за ґратами перебуває 49 823 особи. Виходить, що повідомити про порушення своїх прав вдається кожному 16-ому арештантові.

Ув’язнені та засуджені скаржаться на жорстокі покарання, катування, нелюдське поводження, відсутність достатнього харчування, одягу, житла, якість охорони здоров’я. Порушення зафіксовано в 90% відвіданих комісією місць несвободи. Про це повідомив Сергій Кузьменко, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Харківській області.

Анатолій Бородавка, експерт з надання безкоштовної правової допомоги, заявив, що в нашій країні необхідно розробляти нові підходи в питаннях виправлення громадян.

“Зараз наша система не є ефективною, тому що в кримінальному законодавстві основною метою є покарання, хоча повинно бути виправлення”.

Спікер «здуру» закликає українців «полюбити» вбивць, ґвалтівників, злодіїв, аферистів і хуліганів, котрі незабаром нам же можуть зашкодити, відбувши своє покарання.

Безпідставне та безглузде переконання чоловіка в тому, що за демократичного ставлення засуджені обов’язково втямлять усю провину та виправлять свою поведінку, протирічить сьогоднішнім реаліям. Навряд чи лояльне ставлення до асоціальних елементів змусить їх змінити власні “переконання” та “бачення світу”. Хоча трапляються випадки, коли особа потребує виправлення більше, ніж покарання. Але цим шляхом слід прямувати тільки за умови, що це справді дасть плоди. Тут питання вже до об’єктивності нашого правосуддя.

На ключове питання про те, наскільки інформація про правовий захист доступна ув’язненим, учасники розмови відповіли розмито стандартними кліше:

“По всіх установах було направлено листи з роз’ясненням того, як особам під вартою найшвидше отримати безкоштовну правову допомогу. Надані рекомендації про проведення правоосвітніх заходів”.

За минулий рік 26 осіб отримали дистанційну безоплатну консультацію з адвокатами щодо захисту прав і свобод у місцях позбавлення волі.

Поділитися: