Як вигідніше розлучитись

Звісно, краще за все перетворитися на  “чорну вдову” та стати багатою та вільною жінкою. Але це все ілюзії. Як же швидше та дешевше подати позов про розірвання шлюбу? Чи спростять життя українцям нові законопроєкти?

На сьогодні швидко розвивається сімейне законодавство. Ми вже маємо закони про домашнє насильство та стягнення аліментів. 

Вікторія Гайворонська, представниця центру, який надає правову допомогу людям зазначає, що до них щодня приходять люди з приводу своїх сімейних проблем:

“Ми надаємо безкоштовну консультацію будь-якому громадянину, який до нас звертається. Якщо особа потребує захисту, ми надаємо адвоката.”

У квітні цього року вже обговорювався законопроєкт, що передбачає зміни в обмеженні жінки у розірванні шлюбу під час вагітності й досягання дитини одного року. Це є обмеженням Європейської конвенції з прав людини. Тому зараз пропонується зміна у законопроєкті, адже почастішали випадки насильства у сім’ї (або почастішала його фіксація). 

Також розглядають питання щодо розірвання шлюбу, аби нотаріусам дали більше повноважень. На думку адвокатки Дар’ї Панфілової механізми для реалізації цього законопроєкту ще недостатні: 

“Запропонований законопроєкт хоче аби розірвання шлюбу за наявністю дітей в обов’язковому порядку за умовою наявності завчасного договору між батьками, де буде врегульовано порядок участі батьків у вихованні, порядок виплати аліментів і місце проживання дитини. Без цього розірвання шлюбу за наявності дітей неможливе з нотаріусом”

На думку юристки, коли цей новий законопроєкт запрацює, це може розвантажити суди, але черги саме до нотаріуса можуть значно збільшитися. Нотаріат мовчить з цього приводу, тому залишається чекати коли все почне працювати, а вже потім усі почнуть “латати” дірки. Якщо є майновий спір, під час розірвання шлюбу, то нотаріус також зможе розірвати шлюб, але питання майна залишиться на “плечах” суду. 

Катерина Аніщенко, адвокатеса зазначила, що цей законопроєкт добре буде працювати тільки у тому випадку, коли обидві сторони згодні розлучитися. Для того, щоб розірвати шлюб, нотаріусу необхідна згода обох сторін, хоч лусни. На законодавчому рівні це ще не врегульований процес. 

“Якщо друга сторона не приходить до суду декілька разів, то суд все одно автоматично розлучає пару. А як бути у цьому випадку нотаріусу? Це ніде не прописано”, – заявила Катерина Аніщенко

Також не врегульований судовий збір. Якщо людина звертається до суду з приводу розірвання шлюбу, то вона сплачує 800 грн. За умовою, якщо обидві сторони згодні розлучатися, суму судового збору поділяють навпіл. Якщо одна сторона категорично відмовляється ламати власний інститут шлюбу, то у кінці платить за судовий збір. Усім відомо, що послуги нотаріуса не безкоштовні, а конкретну суму за збір від нотаріуса не зазначено. Тоді питання, нащо переплачувати? До того ж нотаріально-посвідчений договір, який потрібен при наявності дітей у шлюбі також не безкоштовний. У будь-якому випадку за розлучення потрібно платити не тільки зіпсованою нервовою системою, але й грошима. 

Законопроєкт ще дуже сирий. У нього є дуже багато прогалин. Тому, уважніше обирайте собі чоловіка та дружину, аби не потрапити у капкан бюрократії розлучень. 

Поділитися: