Соціологи представили результати опитування, що показує рівень довіри мешканців Харківської області до правоохоронних органів.
В опитуванні взяло участь близько 28 000 респондентів, які проживають у Харкові та у Харківській області. Перші результати дослідження показали, що, на думку суспільства, рівень злочинності знижується. Спікери представили найчастіші правопорушення, якими є крадіжки, порушення громадського порядку, розповсюдження та вживання наркотиків, незаконний продаж та вживання алкоголю. Але при цьому громадяни вживають все більше заходів безпеки: не ходять темними провулками та купують все більше засобів самозахисту. Тобто, якщо вірити опитуванню, то злочинність знизилася, але при цьому люди купують електрошокери для власної безпеки. З цього з’являється питання: чи довіряє суспільство правоохоронним органам? За даними опитування, довіра до поліції у Харківській області складає 38,3%, але вона майже є релевантною недовірі, що складає 34,1%.
Про поліцію одним словом
Проблеми, що турбують Харківську область – це наркотики, майнові злочини, алкоголь та крадіжка. Респонденти очікують від правоохоронців захист, правопорядок, справедливість, допомогу, швидке реагування. “Це ідеальне уявлення, а коли ми просимо схарактеризувати поліцію одним словом, вже розкривається реальне сприйняття”, – розповів поліціант-соціолог Олексій Сердюк, – З іншого боку ми бачимо, що у нас є хабарництво, корупція, недовіра та бездіяльність. Це негативні якості, на які ми також звертаємо увагу”.
Результати важко розшифрувати через суб’єктивність. Олександр Кизілов, завідувач кафедри соціологічних досліджень ХНУ ім. Каразіна зауважив: “Опитування базується на суспільній думці. Думка базується на власному досвіді або досвіді оточення, тому показники довіри – це один з найскладніших вимірювань з точки зору науки”.
Очікування VS реальність
Для об’єктивності слід включати не тільки враження людей, але й фактичні показники злочинності у Харківській області. За словами Олексія Сердюка, є різниця між кримінальною статистикою і думкою громадськості: “Наразі біля 70 % злочинності складається з майнових злочинів, крадіжок, але за враженнями суспільства на першому місці є наркозлочинність, хуліганство та розпиття алкоголю. Громадяни бачать ці злочини власними очима, тому це їх турбує більше”. Але перевірити слова спікера неможливо, адже Держстат з 2017 року не публікує результати діяльності правоохоронних органів. Це наводить на думку, що можливо, засекреченість статистики потрібна задля того, аби не лякати суспільство. Результати роботи ми чуємо тільки зі слів правоохоронців, тому люди не можуть оцінити наскільки проблема злочинності є глобальною.